GADA RITMS

Ketes Mājas dienas ritms un gada ritums veido skaistu, ciklisku darbošanos visa gada griezumā. Gadalaiki un to mija īpaši iezīmē mūsu bērnudārzā svinamos svētkus, kas ir cieši saistīti ar tiem. Svētki tiek izjusti latviešu tautasdziesmās, skanīgos dzejoļos un tautā zināmās rotaļās.

RUDENS RITMS

Draudzības dieniņa

Katru gadu 1. septembri ieskandina jautri svētki, kas veltīti Draudzībai. Šo svētku mērķis ir draudzības saišu veidošana pozitīvā un priecīgā atmosfērā katrā Ketes Mājas istabiņā. Tieši šajā dienā pēc vasaras brīvdienām parasti sanāk kopā visi istabiņas biedri, lai atjaunotu draudzības saites un iepazītos ar jaunajiem bērniem, kas bērnudārza gaitas tikai uzsāk. Sākumā mazliet neveikli, bet pamazām arvien labāk bērni iemācās komunicēt, notiek sociālā adaptācija, ko nevar apgūt, dzīvojot izolētā vidē. Draudzēšanos nosaka prasmes, ko var attīstīt, tikai tās trenējot, un pie mums Ketes Mājā draudzība vienmēr ir bijusi liela vērtība!

Miķeļdiena

Miķeļdiena ir latviešu rudens saulgrieži. Miķeļi iekrīt dabas un lauku veltēm visbagātākajā gadalaikā, un tie ir arī ražas svētki. Saskaņā ar senām latviešu tradīcijām tie tiek svinēti 29. septembrī, kad uz kopīgu svētku svinēšanu  pulcējās visas Ketes Mājas istabiņas bērni. Svētkos tiek dziedātas dziesmas par godu Miķeļdienai, izspēlētas jautras rotaļas, minētas mīklas un vērots laiks, lai prognozētu gaidāmo ziemu un pavasari. Pasākuma laikā bērni iepazīst arī šo svētku svinēšanas tradīcijas. Katrā istabiņā tiek izgaršoti rudens veselīgie augļi un dārzeņi, bet istabiņu rotājumi ir bērnu un vecāku kopīgi veidotie radošie darbi no rudens veltēm.

Maizes svētki

Oktobrī Ketes Māja īpaši atzīmē Maizes svētkus, kad mēs no pašu maltajiem miltiem nedēļas garumā cepam maizītes, lai iepriecinātu sevi un savus mīļos. Bērni tēmas ietvaros caur stāstiem un pašu pieredzi piedzīvo garo ceļu no graudiņa līdz maizes klaipam. Tiek iepazīti dažādi graudi, izgaršotas dažādas maizes garšas un caur pašu pirkstiņiem izjusts īpašais graudu spēks. Nozīmīga vieta tiek atvēlēta arī bagātajai tautas folklorai, kas īpašā veidā izceļ maizītes vērtību.

Šajā dienā mūsu bērnudārzam ir īpaša smarža, jo tiek cepta maizīte, kam pieskārušies bērnu pirkstiņi!

Mārtiņdiena

Lai vārti no rudens uz ziemu tiktu atvērti skanīgi, Ketes Mājas  bērni 10. novembrī iet rotaļās, dzied dziesmas par Mārtiņiem, min dažādas mīklas un, protams, neizpaliek  arī gardo sklandraušu gatavošanas prieks.

Mārtiņdienā mums ir dubulti svētki, jo  tā ir arī Ketes Mājas dzimšanas diena, tāpēc katru gadu tiek gādāts arī kāds īpašs pārsteigums par godu šai dienai.

Lāčplēša diena

Par godu Lāčplēša dienai bērni gatavo skaistus lukturīšus Latvijas karoga krāsās. Jau par tradīciju ir kļuvusi došanās pie Rīgas pils, lai pie tās mūriem noliktu skaisto lukturīti ar aizdegto svecīti, kas simboliski saistās ar mūsu sirds siltumu un cieņas apliecinājumu šai piemiņas dienai.

Latvijas dzimšanas diena

Latvijas dzimšanas dienā katras istabiņas bērnu lielākais prieks saistās ar īpašās svētku tortes gatavošanu, jo pie tās radīšanas ar savu artavu piedalās katra bērna ģimene, kā arī, vērojot Vecrīgas ielās izkarinātos sarkanbaltsarkanos karogus, dodamies pie Brīvības pieminekļa, lai tur noliktu ziedus.
 

ZIEMAS RITMS

Adventa laiks

Adventa laiks Ketes Mājā ir īpašs ar piparkūku cepšanu piektdienās, istabiņu dekorēšanu Ziemassvētkiem, dāvanu gatavošanas prieku un, protams, ar pārsteigumu pilno brīdi ik dienas, kad ir pienācis Rūķu pasts. Katru dienu kāds no bērniem saņem tikai viņam veltītu vēstuli un sirsnīgu dāvaniņu. Ar aizturētu elpu tiek gaidīts šis brīdis…

Ziemassvētki

Ziemassvētkos, kad bērni un vecāki pulcējas uz mīļpilno kopābūšanu pie svētku eglītes, īpašu burvību izgaismo Adventa dārzs jeb Gaismas ceļš, kas simbolizē paša cilvēka gaismu, ko viņš nes savā sirdī un spēj dot šai pasaulei. Šī vakara pārdzīvojums un noskaņa, ko piepildām arī ar dziesmām, dzejas pantiem vai iestudētu ludziņu, nes lielu saviļņojumu un apgarotību ikvienam, kas piedalās šajā pasākumā.

Sveču diena

Mūsdienās sveces nav galvenais gaismas avots, bet mierīgā sveces liesmiņa jebkurai telpai piešķir mājīgu un siltu noskaņu. Simboliski caur svecītes tīšanu, kur par pamatu tiek ņemta bišu vaska plāksnīte, bērni vairo šajā pasaulē siltumu un mīlestību. Aiznesot to mājās un aizdedzot to kopā ar mājiniekiem, mēs vairojam uz pasaules gaismu.

Meteņdiena

Gads ripo uz priekšu un Meteņos sākam teikt ardievas baltajai ziemai. Arī diena sāk spēkoties ar tumsu, un ziemai ir jāver ciet savi vārti, ļaujot ienākt pavasarim. Jau atkal gaiss pie mums smaržo pēc svētku raušiem, dienu piepilda Meteņdienas tradīciju noskaņas un visapkārt valda liela jautrība, kā jau tas bijis arī senlatviešu dienās.


PAVASARA RITMS

Pavasara saulgrieži

Šajos svētkos bērnudārza telpās ir ļoti liela rosība. Esam izrotājuši telpas ar pavasara ziediem un pūpoliem, bērnu čaklie pirkstiņi labi pastrādājuši un visa Ketes Māja ietērpta pavasara rotā. Jau no paša rīta ar dabas materiāliem tiek krāsotas olas, notiek olu kaujas un mielošanās ar tām. Sanākam mīļi kopā, lai izdziedātos no sirds un ietu rotaļās, bet ārā no kalniņa ripinām oliņas un šūpojamies.
Zaļajā ceturtdienā pirms kristīgajām Lieldienām  audzinātājas bērnus pārsteidz ar īpašu leļļu teātri, kas vienaldzīgu neatstāj nevienu.

Ģimenes diena

Laikā, kad daba ir patiešām atmodusies, nerimdami vītero putni, smaržo pavasara ziedi un zaļot sāk koku zari, mēs svinam Ģimenes dienu. Katrs bērns ar audzinātājas gādību ir sagatavojis kādu mīļu dāvanu savai ģimenei – iemācījies kādu skaistu dziesmu, dzejoļa rindu vai arī pirms kāda laika iesējis zemē sēkliņu un nu ir izaudzis asniņš, kurš ir nododams māmiņas un tēta gādīgajās rokās, lai to stādītu zemītē. Katru gadu katrā no Ketes Mājas istabiņām šie svētki ir īpaši gaidīti, jo taču tieši šajā dienā mēs visi atkal satiksimies, iesim rotaļās, kopā mielosimies un atskatīsimies uz visu mācību gadu. Šī vienmēr ir saulaina diena!

Izlaidums

Smaržo meijas un ceriņi, arī svētku kliņģeris jau kūp uz galda… Mūsu Ketes Mājas lielie bērni atvadās no savām otrām mājām, gaidot savu pirmo skolas dienu. Ir noslēdzies mācību gada aktīvais darbs, ir izlaiduma diena. Esam nogājuši kopā kādu dzīves ceļa posmu, viens otram dāvājuši daļu no sevis, noausta ir arī pašam sava ceļa soma un noslīpēts koka zobentiņš. Ir izcepta ceļa maize, galvas topošajiem skolniekiem rotā kroņi, bet plecus sedz mazo princīšu un princesīšu dzeltenie apmetnīši. Tā vien šķiet, ka tūliņ, tūliņ no Ketes Mājas priecīgi un gavilējoši izlidos dzelteni tauriņi. Austā ceļa soma simbolizē bērna stipro gribu un gatavību doties tālāk plašajā pasaulē. Pie sāniem esošais zobentiņš atgādina par dzīves vērtībām, sirdsapziņu un gara spēku. 
Lido, mīļais taurenīt! Tu vienmēr paliksi Ketes Mājas sirdī!

VASARAS RITMS

Vasaras saulgrieži

Balti krekliņi, tautiski bruncīši, sapītas bizītes, rokās Jāņu zāles … tek jau tek mazie Jāņa bērni uz Ketes Māju, lai ieskandinātu Vasariņu. Arī šī diena paies rotaļās un dziesmās kā latviešiem pienākas. Pašmāju siers un garda maizīte, vainagu pīšana jau no agra rītiņa. Līksms prāts un priekšā citam garākas, citam  īsākas brīvdienas.

Līdz ar to viens piepildīts gada rita aplis ir noslēdzies, lai ar jaunu sparu iesāktu savu nākamā gada ritējumu un nestu mazajiem Ketes Mājas draugiem jaunas zināšanas, jaunus draugus un nu jau citu pieredzi.